Napisali o nas…
Ziemia Elbląska 2005
„Gościniec“ nr 3 z 2005 r.
Pod takim hasłem w dniach 12-20 sierpnia br. odbywał się 54. Centralny Międzynarodowy Zlot Turystów Kolarzy PTTK, w którym wzięło udział 360 osób, w tym 6 gości z zagranicy (Niemcy, Ukraina. Czechy). Na uroczyste otwarcie imprezy w dniu 14 sierpnia, na plac Kazimierza Jagiellończyka w Elblągu, poza „turystami na dwóch kółkach“, przybyli gospodarze miasta i województwa, dyrektor Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej, sekretarz generalny Zarządu Głównego PTTK. Bazą zlotu był Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Kamienicy Elbląskiej (12 km od Elbląga).
Pogoda dopisała i przygotowane przez organizatorów trasy (5+ dla K. Mieczkowskiego), przebiegające przez urozmaicone pod względem ukształtowania powierzchni tereny Wysoczyzny Elbląskiej i Żuław, dostarczyły niezapomnianych wrażeń. Każdego dnia uczestnicy przekonywali się także o niezwykłym bogactwie krajobrazu kulturowego regionu. W Elblągu zwiedzali ciągle odbudowywaną, urokliwą Starówkę, a pedałując podążali szlakami: mennonitów, Kopernika, św. Wojciecha czy „Drogą Pięknych Widoków“. Były też chwile spokojnej jazdy na Żuławach, gdzie oglądano domy typu holenderskiego, wiatraki, cmentarze mennonickie, ciekawe wsie typu owalnicowego w Jelonkach czy ulicówkę wodną w Tropach Elbląskich oraz pochylnie Kanału Elbląskiego. Do chwil zadumy nad przemijaniem czasu skłaniały trasy biegnące w pobliżu jeziora Drużno. W drodze do grodu Kopernika postój wypadł w Kadynach, słynących z wiekowego dębu oraz z rezydencji cesarza Wilhelma II Hohenzolerna. Dzięki współpracy z Oddziałem PTTK w Kwidzynie zorganizowano również trasę dwudniową, której celem był Malbork i Kwidzyn.
Miłą pamiątką z pobytu na ziemi elbląskiej będzie zdobyta przez uczestników regionalna odznaka krajoznawcza „Miłośnik Ziemi Elbląskiej“ w stopniach: brązowym 350, srebrnym 38 i złotym 6.
Spotkania przy ognisku umilały: zespól ludowy i szantowy, były też konkursy: przyrodniczy i krajoznawczy (o nagrody zadbał sponsor firma HiMountain).
Ostatniego dnia zlotu wiele osób wzięło udział w wycieczce statkiem przez pochylnie Kanału Elbląskiego, a niektórzy z rowerów przesiedli się do kajaków, by wziąć udział w spływie.
Jeszcze na początku marca organizacja zlotu (z powodu wycofania się organizatora) stała pod znakiem zapytania, dlatego też należą się serdeczne podziękowania dla M. Tomaszewskiego i działaczy Oddziału PTTK Ziemia Elbląska za podjęcie się organizacji tej trudnej, ze względów logistycznych, imprezy.
Grażyna Orłowska-Rybicka