Napisali o nas…
Poznaj swój kraj - posłuchaj!
„eŚwiatowid.pl“ z 19 V 2011 r.
Samorządowcy głowią się, jak skutecznie promować poszczególne miejscowości oraz cały region i wydają na promocję wiele pieniędzy. Tymczasem PTTK promuje nasz teren od lat, m.in. organizując imprezy dla przewodników, turystów i zwykłych mieszkańców. Co zwiedzać, co w najbliższym czasie planuje elbląski PTTK, czego brakuje, by województwo było bardziej przyjazne turystom?
Wczoraj, 18 maja, minęło 65 lat od założenia warmińsko-mazurskiego oddziału PTTK w Olsztynie. Elbląski oddział jest o rok młodszy. To jedna z najstarszych organizacji społecznych w województwie.
- Jeśli chodzi o turystykę kwalifikowaną, zwaną też turystyką aktywną, to rocznie z naszej oferty korzysta około 18 tys. osób, w tym wielu niepełnosprawnych - podkreśla prezes PTTK w Elblągu Marian Tomaszewski.
Właśnie na turystyce kwalifikowanej opiera się obecnie działalność Towarzystwa. Dla miłośników tego rodzaju wypoczynku są organizowane rajdy, zloty, złazy, regaty żeglarskie, crossy kajakowe i konferencje.
Większość uczestników imprez PTTK-owskich to dzieci i młodzież.
Trasa jednego z najbliższych wydarzeń - 36. Ogólnopolskiego Elbląskiego Wiosennego Rajdu EL-WI-RA będzie prowadzić do Świętego Gaju.
- W sobotę, 28 maja, zapraszamy całe rodziny, tym bardziej, że 2011 rok jest w PTTK rokiem turystyki rodzinnej - zachęca Marian Tomaszewski:
Elbląski PTTK, obok szkolenia nowych przewodników, przygotowuje imprezy, w czasie których przewodnicy z całego kraju poznają nasze tereny, by później móc pokazywać je turystom, z którymi przyjeżdżają na Warmię i Mazury.
W ostatnich dniach odbył się 15. Ogólnopolski Zlot Nizinny Przewodników Turystycznych PTTK. Jego hasło przewodnie brzmiało: Zalew Wiślany - klejnot Północy. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć także np. Kanał Elbląski oraz miejsca mniej znane, które na co dzień są pomijane przez przewodników, jak ruiny pałacu w Słobitach.
- Zależy nam na tym, żeby przewodnicy byli naszymi ambasadorami w swoich środowiskach - podkreśla Marian Tomaszewski:
Rozwój turystyki trudno sobie wyobrazić bez poprawy stanu infrastruktury, w tym bazy noclegowej, przystani żeglarskich oraz istnienia sieci wypożyczalni sprzętu, np. rowerów czy kajaków.
Wiele miejscowości wciąż nie potrafi wykorzystać swojego potencjału turystycznego. Klientów znajdą też na pewno nowe pola namiotowe, kolejne gospodarstwa agroturystyczne czy punkty serwisowe, np. zajmujące się naprawą rowerów.
- Stan infrastruktury poprawia się, ale powoli - ocenia prezes:
Co warto zobaczyć w okolicach Elbląga i dalej?
PTTK istnieje od 105 lat. Co dziś może przyciągać ludzi do tej organizacji?
- Obok możliwości udziału w imprezach turystyczno-krajoznawczych, sporo osób korzysta z regionalnej pracowni krajoznawczej i ośrodka dokumentacyjnego, którymi kieruje Andrzej Kotliński, były dyrektor zespołu parków krajobrazowych, a później Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej. Współpracujemy z gminami, promujemy region i PTTK w internecie - wskazuje Marian Tomaszewski. - W planach mamy m.in. rozbudowę kempingu przy ul. Panieńskiej, chcielibyśmy także zorganizować wypożyczalnię rowerów i kajaków.
Agnieszka Jarzębska
Link do pełnego artykułu: Poznaj swój kraj - posłuchaj!