Napisali o nas…
Zarządzanie turystyką - zawód z przyszłością
„Dziennik Elbląski“ nr 160 z 10 VII 2009 r.
Na to pytanie szukaliśmy odpowiedzi w Wydziale Zamiejscowym w Elblągu Szkoły Wyższej im. Bogdana Jańskiego, kształcącej na specjalności zarządzanie turystyką. Rozmawialiśmy z Dziekanem Wydziału dr Wioletą Engler oraz Prezesem Oddziału PTTK w Elblągu Marianem Tomaszewskim.
- Pani Dziekan, zarządzanie turystyką to zawód z przyszłością?
Zarządzanie turystyką to specjalność, która odpowiada na potrzeby rynku pracy, rozwoju regionu i kraju oraz na oczekiwania studentów zamierzających studiować kierunek dający pasjonujący i dobrze płatny zawód. Turystyka jest bowiem jedną z najbardziej rozwijających się gałęzi gospodarki narodowej.
- Czego studenci mogą się nauczyć na waszej uczelni?
Wielką wagę przykładamy do skutecznego komunikowania się, kreatywności i innowacyjności. Doskonalimy u naszych studentów umiejętności podejmowania szybkich i trafnych decyzji oraz myślenia systemowego i interdyscyplinarnego.
- Absolwent tej specjalności jest…
Wszechstronnie przygotowany do założenia i prowadzenia własnej działalności, np. biura podróży, agencji turystycznej, pensjonatu, hotelu, ośrodka wypoczynkowo-sportowego, centrum rekreacji i odnowy biologicznej, gospodarstwa agroturystycznego czy agencji reklamowej.
- A o czym są prace dyplomowe i czy dają możliwość wykorzystania ich w przyszłości?
Z pewnością w tym roku akademickim nasi studenci podjęli m.in. takie tematy jak: Organizacja i funkcje obiektu turystycznego na przykładzie hotelu Młyn w Elblągu, Żuławy Wielkie jako obszar atrakcyjny turystycznie, Agroturystyka na Kociewiu czy np. Znaczenie wydatków budżetowych przeznaczonych na inwestycje w rozwój turystyki w mieście Elbląg w latach 2003-2007. Biorąc pod uwagę powyższe tematy, zdecydowanie można je wykorzystać w przyszłej pracy, promując przy tym region, w którym się mieszka.
- Panie Prezesie, jak rozpoczęła się Pana współpraca z „Jańskim“?
Dzięki turystyce i faktowi, że znam Dziekana Wydziału dr hab. Janusza Hochleitnera, który był i nadal jest członkiem PTTK.
- Zarządzanie turystyką - ustaliliśmy, że to zawód z przyszłością. W jaki sposób Pan chce wpłynąć na popularyzację tej gałęzi gospodarki?
Przede wszystkim trzeba pamiętać, że bez znajomości regionu i jego potrzeb nie jesteśmy w stanie nic zmienić. W związku z tym poprzez współpracę z „Jańskim“ budujemy wśród młodych ludzi świadomość turystyczną o regionie i własnym miejscu zamieszka- nia.
- Główne inicjatywy, konferencje, pozycje książkowe czy turystyczne PTTK i „Jańskiego“?
Nasza współpraca na tym gruncie rozpoczęła się w ubiegłym roku pozycją książkową dotyczącą bursztynu, później były konferencje popularno-turystyczne dotyczące m.in. Wysoczyzny Elbląskiej, zabytkowego Pałacyku, czy ostatnio Sejmiku Przedkongresowego VI Kongresu Krajoznawstwa Polskiego.
- Czy jest Pan zadowolony z tej współpracy? Plany na przyszłość…
Oczywiście, że jestem. Plany… kontynuacja współpracy, tj. organizowanie większej liczby konferencji adresowanych do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Chodzi o to, żeby młodzież miała większą świadomość i znajomość miejsca, w którym mieszka i w którym żyje.
Dziękujemy za rozmowę.