Napisali o nas…
Śladami wybitnych Polaków
„Dziennik Elbląski“ nr 16 z 20 I 2009 r
Czterodniową wycieczkę na Białoruś śladami wybitnych Polaków organizuje elbląski oddział PTTK. Rozpocznie się ona 12 lutego rano i potrwa do 15 lutego. Każdego dnia turyści będą zwiedzali ciekawe zabytki w znanych, historycznych miejscowościach.
Na trasie pierwszego dnia wycieczki znajdą się m.in. Tykocin - perła architektury baroku, pomnik Stefana Czarnieckiego. Jeszcze tego samego dnia w Białymstoku zaplanowano zwiedzanie pałacu Branickich, a w Supraślu - zespół pałacowy Buholtzów.
Drugiego dnia turyści zwiedzą Bohoniki - wieś tatarską, w Grodnie - dom Elizy Orzeszkowej, w Szczuczynie - dawną własność ks. Ksawerego Drunickiego-Lubeckiego, ministra skarbu Królestwa Polskiego. W miejscowości Jewłasze będzie można zobaczyć pomnik w miejscu śmierci legendarnego cichociemnego Jana Piwnika „Ponurego“. Dalej na trasie znajdują się Wasiliszki, a w nich dom rodzinny Czesława Niemena.
Dzień trzeci, to Nowogródek i dworek-muzeum Adama Mickiewicza, kościół, w którym odbył się ślub Władysława Jagiełły z Zofią Holszańską. W Nieświeżu, mieście Radziwiłłów, turyści obejrzą m.in. zespół pałacowo-parkowy. Nocleg będzie w Baranowiczach, w Domu Pielgrzyma.
Dzień czwarty, to zwiedzanie miejscowości Kosów Poleski. Znajduje się tu dawny pałac Pusłowskich, miejsce urodzin Tadeusza Kościuszki. Dalej na trasie znajdują się Bereza Kartuska i ruiny klasztoru Kartuzów oraz budynki dawnego obozu.
W Kobryniu jest grób Aleksandra Mickiewicza, brata poety i Dom Suworowa, w którym mieszkał Romuald Traugutt. Turyści obejrzą Twierdzę Brzeską, wybudowaną w latach 1833-42 i częściowo zachowany budynek koszarowy.
Koszt wycieczki wynosi 600 zł. - Wycieczka częściowo dofinansowana jest przez PTTK, dlatego kosztuje tak tanio - mówi Marian Tomaszewski, prezes Zarządu Oddziału PTTK Ziemi Elbląskiej. Więcej informacji można uzyskać, dzwoniąc pod numer tel.: 055-641-12-96.
Karolina Krajewska
k.krajewska@dziennikelblaski.pl