Aktualności
Szlakiem Fuldy przez Elbląg
2015-07-14
4 lipca 2015 r, na placu dworcowym spotkali się fani historii naszego miasta. Przybyła znacznie większa grupa osób niż tydzień temu, kiedy to inne imprezy część z nich odciągnęły od tego spotkania. Tematem w tym dniu była Fulda, ale to tylko pretekst bo uczestnicy spotkania zapoznali się nie tylko z historią pierwszej lokomotywy wykonanej w Elblągu, w 1861 r. – Fuldy.
Poznali też historię kolei w Elblągu, przebiegiem tzw. linii łącznikowej łączącej niegdyś Dworzec Główny z dworcem Elbląg Miasto. Należy zaznaczyć, że trasę przeszliśmy niezbyt dokładnie ze względu na obecną zabudowę i warunki drogowe. Zapoznali się też z licznymi obiektami leżącymi po drodze tej linii, a posiadała ona w sumie 15 bocznic nieco przekraczającymi odcinek naszego spotkania. Po drodze wspominano też o licznych obiektach znajdujących się w pobliżu omawianej linii.
Miedzy innymi odwiedziliśmy po sąsiedzku położony głaz z tablicą pamiątkową podobozu Stutthoff, dawną fabrykę parowozów Schichau’a a po 1945 r. Zamechu. Starsi uczestnicy spotkania odwoływali się do swoich wspomnień z dawnych lat.
Spotkanie zakończyliśmy na obecnym Skwerze Sprawy Elbląskiej przy dawnym Dworcu Elbląg Miasto, budynku znacznie przebudowanym na potrzeby mieszkalne w latach 60-tych.
Kończąc ten opis muszę się cofnąć nieco do ul. Zacisze i zachowanego pałacyku dawnego właściciela istniejącego w XIX/XX w. zakładu naczyń emaliowanych Adolfa Neufeladta. Uczestnicy spotkania mieli okazję zobaczyć zachowane wnętrza, pięknie odrestaurowane w latach 80-tych. Jedna z uczestniczek stwierdziła nawet (rozczarowana, że nie może wziąć udziału w rejsie w następną sobotę ze względu na ograniczenia ilości miejsc), że wizyta w tym pałacyku wynagrodziła jej ta stratę.
Tę sobotę ze strony elbląskiego PTTK mieli przyjemność prowadzić Leszek Marcinkowski i Karol Wyszyński
Karol Wyszyński
powrót do: spisu aktualności…