Aktualności
Turystycznie i historycznie
2014-04-11
W sobotę (5 kwietnia) 2014 r. odbył się 38 Ogólnopolski Zlot Pamięci Narodowej do Nadbrzeża. Ponad 400 osób oddało hołd poległym ofiarom hitleryzmu i stalinizmu. Wcześniej, uczestnicy Zlotu podzieleni na grupy, przebyli kilka tras turystycznych.
Kwiecień jest miesiącem pamięci narodowej. Od prawie 40 lat PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej organizuje Ogólnopolski Zlot Pamięci Narodowej do Nadbrzeża, upamiętniając w ten sposób wydarzenia, które rozegrały się na naszym terenie w czasie II wojny światowej.
W tym roku na Zlot przybyło ponad 400 uczestników z Elbląga i okolic. Przed uroczystościami pod pomnikiem w Nadbrzeżu turyści zwiedzali okolicę, pieszo i rowerami na przygotowanych sześciu trasach, które wiodły przez malownicze zakątki Wysoczyzny Elbląskiej.
Wieńce i znicze złożyli przybyli przedstawiciele władz miejskich i powiatowych, przedstawiciele środowisk kombatanckich, duchowieństwa, a także młodzież szkolna
i żołnierze. - Co roku upamiętniamy te tragiczne wydarzenia, chcemy tą wiedzę w szczególności przekazywać młodym, aby pamięć o poległych nigdy nie odeszła
w zapomnienie – mówił Leszek Marcinkowski, Komandor Zlotu, wiceprezes PTTK Oddziału Ziemi Elbląskiej ds. programowych.
Ppłk Jarosław Antoszewski, kapelan 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej odprawił mszę polową. Przypomniał w skrócie historię tego miejsca. W czasie wojny była tu filia obozu Stutthof. Więźniowie pracowali w nieludzkich warunkach przy wyrobie cegły w dwóch cegielniach. Praca była wyniszczająca, a śmiertelność więźniów bardzo wysoka.
Po oficjalnej części uroczystości, uczestnicy zlotu przeszli do stanicy wodnej w Nadbrzeżu. Na strudzonych turystów czekało ognisko, żurek i chleb ze smalcem, ale także wiele konkursy z nagrodami. Młodzież miała okazję wykazać się wiedzą historyczną z zakresu II wojny światowej i wydarzeń w Nadbrzeżu, wiedzą krajoznawczo-przyrodniczą, oraz znajomością piosenek patriotycznych. Najmłodsi pod czujnym okiem instruktorów mieli możliwość popływania kajakiem, niekiedy po raz pierwszy w życiu. Jak co roku, połączono historię z turystyką i rekreacją.
Więcej zdjęć można zobaczyć także na stronie Henryka Myślińskiego, Przewodniczącego Komisji Fotografii Krajoznawczej PTTK Oddziału Ziemi Elbląskiej.
Wydarzenie zrealizowano przy wsparciu finansowym Gminy Miasto Elbląg
Kamil Zimnicki PTTK Elbląg
powrót do: spisu aktualności…