Aktualności
Turyści pokonali kolejny etap „Zimowego Rajdu Na Raty”
2014-02-14
Dzień 8-go lutego to dzień kolejnej wycieczki w ramach „Zimowego Rajdu na Raty”, który od wielu lat organizuje KTP „Delta”. Jak podaliśmy w ogłoszeniu na stronie Oddziału i w Dzienniku Elbląskim zaplanowaliśmy trasę:
Nowakowo - Batorowo - Nowakowo - długości ok. 15 km
Aby rozpocząć wycieczkę musieliśmy najpierw autobusem numer 11 dojechać na końcowy przystanek jego trasy, który znajduje się tuż przy moście na rzece Elbląg w Nowakowie. Ponieważ od początku roku kalendarzowego pogoda dopisuje naszym wędrówką tak też i teraz nie mogło być inaczej. Od samego rana przyświecało nam słońce, które zapowiadało miły spacer z jeszcze milszymi doznaniami zmysłu wzroku. Po otrzymaniu od Prezesa znaczka z datą kolejnej wycieczki wyruszyliśmy na trasę, oczywiście najpierw obfotografowaliśmy wspomniany już wcześniej most. Jest to obrotowy most pontonowy oddany do użytku w latach 70 XX wieku. Zastąpił funkcjonującą tu przeprawę promową. Idąc przez wieś zastanawialiśmy się jak żyje się tu mieszkańcom będącym w ciągłym stresie z powodu zagrożenia powodziowego. Wędrując cały czas mieliśmy możliwość podziwiania pięknych widoków na rezerwat przyrody „Zatoka Elbląska”. Utworzony w 1991 roku stanowi ostoję ptactwa wodno - błotnego. Powierzchnia 420 ha. Zatoka jest akwenem o średniej głębokości około 1m. Na dnie zatoki zalegają osady o miąższości około 6-8 m. Przeważają zbiorowiska roślinności wodnej, szuwarowej, łąkowo - pastwiskowej, zaroślowej i leśnej. Na terenie rezerwatu występuje wiele gatunków ssaków objętych ochroną. Kiedy na naszej drodze spotkaliśmy drogowskaz Batorowo 2 skręciliśmy w tą drogę i skierowaliśmy swe kroki do znajdującej się po drodze pompy odwadniającej zainstalowanej tu w 1968 r., a która służy do odwadniania polderów, wyrównywania poziomu wody i odprowadzania jej nadmiaru do Zalewu Wiślanego. W 2004 roku przeprowadzona została kompleksowa modernizacja tego obiektu. Nie obeszło się bez zrobienia zdjęć, bo nasi krajoznawcy muszą mieć dokumentację fotograficzną. Ponieważ z drogi mieliśmy ograniczone pole widzenia, bo wał przeciwpowodziowy zasłaniał nam widoki to, kiedy spotkaliśmy schodki prowadzące na jego szczyt, wszyscy zgodnie się tam przenieśliśmy i wtedy dopiero mogliśmy docenić piękno otaczającej nas przyrody. Słoneczny dzień pozwolił nam na podziwianie bardzo rozległych terenów z jednej strony żuławskich pól poprzecinanych licznymi kanałami i rowami odwadniającymi, a z drugiej rozległą panoramę Zatoki Elbląskiej i dalej Zalewu Wiślanego, a w oddali Wysoczyznę Elbląską malowniczo rysującą się na horyzoncie. Przemierzaliśmy tereny objęte ochroną przyrody „Natura 2000 Zalew Wiślany”. I tak krocząc piękną ziemię żuławską dotarliśmy do pomnika na skrzyżowaniu dróg: Batorowo, Cieplice, Nowakowo. Napis na pomniku informuje przechodnia „Tu w latach 1939-1941 pracowali w ciężkich warunkach przy sypaniu wałów więźniowie obozu Stutthof.” Chwila zadumy nad tym, co tu się działo w czasie II Wojny Światowej zatrzymała nas w tym miejscu. Dalej skierowaliśmy się do Nowakowa wsi, od której rozpoczęliśmy naszą wycieczkę, a którą widać już było na horyzoncie. W ten sposób zatoczyliśmy koło i powróciliśmy do miejsca wyjścia.
Do Elbląga powróciliśmy z tego samego przystanku 11-tki do którego dojechaliśmy rano. Wycieczkę podsumowaliśmy jako bardzo udaną ze względu na ładną pogodę i piękne widoki. Postanowiliśmy powtórzyć ją wiosną w okresie lęgu ptaków i kwitnienia łąk. Do zobaczenia na trasie następnej wycieczki.
J. Kałabun
powrót do: spisu aktualności…