Aktualności
Narodowe Święto Niepodległości
2013-11-15
11.11.2013 (poniedziałek), w Fiszewie odbyły się uroczystości związane z obchodami Narodowego Święta Niepodległości. Była to już IV edycja tej plenerowej imprezy, tym razem odmiennej od poprzednich. Inicjatorem i pomysłodawcą tych obchodów w 2010 roku było Stowarzyszenie Aktywności Społecznej im. T. Rejtana z Wikrowa. Przez pierwsze trzy lata imprezy te odbywały się w Gronowie Elbląskim, poprzedzone złożeniem wiązanek i wieńców w Fiszewie na symbolicznej mogile upamiętniającej śmierć Powstańców Listopadowych. W tym roku do ww. Stowarzyszenia dołączyło jeszcze 15 innych stowarzyszeń i podmiotów, które wspólnie stworzyły niepowtarzalną uroczystość.
Uroczystość, poprzedzona wielkim wysiłkiem mieszkańców Fiszewa, którzy wspaniale oczyścili i uporządkowali teren cmentarza i ruin kościoła, będąc później oczywiście gospodarzami uroczystości. Stowarzyszenie Mieszkańców Wsi Oleśno „Wieś z Pomysłem”, zajęło się min. organizacją inscenizacji „Światło i dźwięk” przy ruinach kościoła. Osoba Prezesa Koła Przewodników i Pilotów w imieniu naszego Oddziału, merytorycznie i fizycznie wspierała całe to przedsięwzięcie.
O godzinie 1500 odbył się uroczysty Apel Poległych przed pomnikiem Powstańców Listopadowych z całym ceremoniałem honorowym (warta, zmiana warty, sztandary, hymn państwowy, werble) na który przybyło ponad 250 osób. Podczas składania wiązanek, zniczy oraz wieńców, towarzyszył nam także odgłos werbli, w imieniu PTTK Oddziału Ziemi Elbląskiej, wieniec złożył Wiceprezes Oddziału – Leszek Marcinkowski. Następny punkt programu to Polowa Msza Święta za Ojczyznę przy kaplicy w Fiszewie. Po mszy, przerwa na poczęstunek (bigos, kawa, herbata).
Najważniejszy moment, to oczekiwana inscenizacja przy ruinach dawnego kościoła katolickiego. Godzina 1700, zapada zmrok… uczestnicy słyszą dźwięk, który porusza serca każdego, dźwięk dzwonu, wychodzący z wieży kościoła, potem następują elementy świetlne, ogarniające całe ruiny, towarzyszy temu muzyka w tonacji Jeana Michella Jarre. Jest też moment prezentacji multimedialnej, bezpośrednio na murach kościoła, pokazującej kościół w swojej dawnej świetności oraz wiele innych zdjęć historycznych i współczesnych. Wspaniałym uzupełnieniem prezentacji był głos narratora, który przedstawiał historię kościoła, wsi, tragicznych wydarzeń z okresu Powstania Listopadowego na zasadzie osoby pierwszej („osobą” tą był kościół, który był świadkiem tych wydarzeń).
Dzień ten z pewnością zostanie na długo w pamięci każdego uczestnika.
Leszek Marcinkowski Prezes KP i PT
powrót do: spisu aktualności…