Aktualności
Dni dziedzictwa europejskiego w Elblągu.
2012-09-14
W dniu 7 września 2012 r. w Elblągu zainaugurowane zostały Europejskie Dni Dziedzictwa. Rozpoczęły się one konferencją popularnonaukową pt. „Historię spotykamy każdego dnia”, zorganizowaną przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział Ziemi Elbląskiej w Elblągu we współpracy z Muzeum Archeologiczno - Historycznym w Elblągu pod patronatem Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Motywem przewodnim tegorocznych obchodów w całej Europie stała się „Historia codzienności”, zatem sesja która odbyła się w Domu Rektora poświęcona została aspektom życia codziennego dawnych elblążan. Na konferencję przybyły licznie dzieci i młodzież z elbląskich szkół oraz dorośli mieszkańcy naszego miasta.
Uroczystego otwarcia sesji dokonał Pan Tomasz Gliniecki, który w imieniu organizatorów powitał zebranych. Następnie pracownicy muzeum przybliżyli uczestnikom spotkania życie dawnych elblążan, na podstawie badań historycznych, archeologicznych i zachowanych zabytków.
Pan Piotr Adamczyk z ogromnym humorem przedstawił zebranym dawne sposoby na spędzanie wolnego czasu, czyli gry i zabawy dzieci oraz dorosłych. Choć zapewne młodzież w większości ze zdziwieniem przysłuchiwała się pomysłom na zagospodarowanie wolnego czasu, to nieco starsi słuchacze z uśmiechem powędrowali myślami do swego dzieciństwa, które spędzili tocząc kółka, wisząc na trzepakach, tuląc drewniane zabawki. Wiele z tych zabaw jednak budziło niedowierzanie u wszystkich i całe szczęście, że nie są dziś praktykowane. Z kolei Pani Joanna Fonferek zaprezentowała uczestnikom konferencji ciekawą historię ogrzewania domostw, czyli narodziny pieców. Dziś piec to w wielu domach nieznany, zapomniany element wystroju domu, zastąpiony przez grzejniki. Początkowo piece niezwykle proste w swym wykonaniu z czasem stawały się dopracowaną konstrukcją zdobiącą pomieszczenia. Dziś można podziwiać jeszcze takie realizacje, najczęściej są to rekonstrukcje – takie jak piec kadyński w naszym muzeum. Kolejnym tematem zaprezentowanym przez Panią Agatę Kosacz były wierzenia ludzi w przeszłych wiekach. Na ekranie pojawiły się strzygi, topielice, boginki, czarownice i inne – dziś zupełnie baśniowe dla nas stwory, stanowiące niegdyś integralną i ważną część w postrzeganiu świata przez ludzi. Wszak do dziś zachowało się wiele przesądów i zabobonów, z których najbardziej znany jest ów biedny czarny kot, nieszczęsne zbite lustro wróżące pecha, czy też przynoszący szczęście kominiarz. Po przerwie Pani Wiesława Rynkiewicz-Domino zaprezentowała nam meble elbląskie. Począwszy od kutych skrzyń, które z czasem ewoluowały do pięknych szaf, komód, sekretarzyków. Wszystkie pięknie zdobione, intarsjowane – często z motywami kwiatów, w którym wyróżniał się tulipan jako symbol warsztatu elbląskiego. Na zakończenie sesji referatowej zebrani mogli zapoznać się z najciekawszymi przedmiotami codziennego użytku, znalezionymi podczas prac archeologicznych na terenie naszego Starego Miasta. O charakterze prac i ciekawym dla archeologa miejscem poszukiwań, jakim są latryny (dawne śmietniki) opowiedziała Pani Urszula Sieńkowska. Jak się okazuje takie miejsce to prawdziwa skarbnica naczyń, zabawek. Znalazły się tam również m.in. szczoteczki do zębów, grzebienie, paski, buty a nawet giterna – dawny instrument.
Po zakończeniu pierwszej części, uczestnicy sesji udali się na zwiedzanie ekspozycji muzealnych. Przewodnikiem był Pan Piotr Adamczyk, który przybliżył historię oraz przedmioty codziennego użytku Gotów, które pochodzą z niedalekich Weklic oraz znaleziska ze słynnej osady handlowej Truso, która znajdowała się na brzegu Jeziora Drużno w sąsiedztwie dzisiejszego Janowa .
Na tym zakończono pierwszy dzień obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa.
Kontynuacją obchodów EDD będzie gawęda kolekcjonerska „Elbląg w dawnej pocztówce”, w budynku Gimnazjum na którą zaprasza Muzeum Archeologiczno – Historyczne w piątek, 14 września, o godz. 1700. Będzie to spotkanie z kolekcjonerami kart korespondencyjnych z widokami Elbląga i okolic, poświęcone codzienności początków XX wieku, kiedy korespondencja opierała się w znacznej mierze na wysyłaniu kart pocztowych. Wstęp wolny. Ponadto w piątek i sobotę 14 –15 września 2012 r. w godz. 900 – 1700 można bezpłatne zwiedzić wystawy Muzeum połączone z finisażem wystawy „Elbląg – odzyskane świadectwo przeszłości”, która w kolejnym kwartale będzie modernizowana.
Jolanta Bulak
powrót do: spisu aktualności…