Aktualności
Z przewodnikiem PTTK za miasto
2020-02-16
Z przewodnikiem PTTK za miasto
„Gdzie pieniądze leżą na ulicy”
W ramach cyklu „Z przewodnikiem PTTK za miasto”, Koło Przewodników i Pilotów Turystycznych im. R. Gierzyńskiego przy PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej, zorganizowało 15 lutego 2020 (sobota), kolejną już wycieczkę autokarową dla naszych elbląskich (nie tylko) turystów.
Nad brzegiem Morza Liguryjskiego(część Morza Śródziemnego), w miejscowości Piza, znajduje się słynna krzywa wieża, jeden z czterech historycznych budynków stojących przy Placu Katedralnym (Piazza del Duomo). No tak, tam jest ciepło i miło :-) Elbląscy turyści odwiedzili też krzywą wieżę, znacznie bliżej i do tego w wyjątkowo wietrznej i chłodnej aurze. Pierwszym punktem naszej „Soboty z przewodnikiem PTTK za miasto”, było bowiem Królewo Malborskie. To tu, dzięki uprzejmości ks. Proboszcza Adama Śniechowskiego, mogliśmy gościć we wnętrzach kościoła p.w. św. Mikołaja. XIX wieczna budowla (wieża) już od samego początku budowy, „sprawiała” kłopoty nieszczęsnym budowniczym. Pomimo daremnych zabiegów, do dzisiaj swoją krzywizną wyróżnia się w krajobrazie żuławskim.
Tematem przewodnim naszej sobotniej eskapady … były pieniądze !
i jeszcze do tego „leżące” na ulicy. Naszym przewodnikiem był Prezes Oddział Przewodnicki Pttk im. Stefana Dubyny w Malborku, Bogdan Mąder, który przedstawił nam rozwój ekonomiczny Malborka na przestrzeni dziejów, począwszy od czasów krzyżackich po dzień dzisiejszy. Początek malborskiego spaceru zaczęliśmy w miejscu, gdzie znajduje się nowa siedziba Oddziału Przewodnickiego PTTK w Malborku. Jest nią wspaniale odnowiona wieża wodociągowa. Opowiedział o funkcjonującej w Malborku mennicy zarówno w czasach Wielkich Mistrzów, jak i Królów Polskich, o systemach monetarnych działających w tamtych czasach. Na trasie spaceru, mijaliśmy obiekty, które po dzień dzisiejszy pełnią swoje pierwotne funkcje związane z finansami, ale także te, które już dawno temu je utraciły i pełnią dzisiaj już inne role. Podczas spaceru poznaliśmy historię kopii monet szeląga Konrada III Jungingena, szeląga Stefana Batorego oraz 3 öre Zygmunta III Wazy, które od kilku lat eksponowane są w Malborku w różnych miejscach.
Dziękujemy Wszystkim za udział, zapraszając już wkrótce na następną wycieczkę.
Biuro Oddziału
powrót do: spisu aktualności…