Aktualności
Z przewodnikiem PTTK za miasto
2019-01-24
Z przewodnikiem PTTK za miasto – Górowo Iławeckie.
Kolejna już wycieczka autokarowa, poprowadzona przez Koło Przewodników i Pilotów Turystycznych im. R. Gierzyńskiego przy PTTK Elbląg, odbyła się 19 stycznia 2019 r. Tym razem wyjechaliśmy na daleką północ naszego województwa.
Myślą przewodnią 21 już wycieczki „Z przewodnikiem PTTK za miasto”, było chrześcijaństwo obrządku wschodniego. Pod opieką naszych przewodników – Stanisława Bukojemskiego i Adama Frenszkowskiego (z zaprzyjaźnionego Koła Przewodników, Oddziału Warmińsko-Mazurskiego PTTK w Olsztynie), zaczęliśmy zwiedzanie od Pieniężna, gdzie znajduje się cerkiew greckokatolicka pw .św. Michała.
Niestety trafiliśmy akurat na końcówkę okresu Bożego Narodzenia, kiedy to prawosławni i grekokatolicy kończą 19 stycznia, w dniu Objawienia Pańskiego (w Kościele katolickim 6 stycznia – Trzech Króli). Przypada wtedy Święto Chrztu Pańskiego, czyli Święto Jordanu.
Podążając w stronę Górowa Iławeckiego, zatrzymaliśmy się na chwilę w Stedze Małej, gdzie na zakręcie drogi znajduje się kamienno-ceglana, pozostałość folwarcznego budynku, należącego do nieistniejącego już majątku rodu von Steegen.
Najważniejszym punktem wyjazdu było oczywiście Górowo Iławeckie - miasto w powiecie bartoszyckim, oddalone o 15 km od zamkniętego przejścia granicznego Żywkowo – Grądzik na granicy Polski z Rosją. Cel główny, czyli cerkiew greckokatolicka pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.
Górowo Iławeckie to miejscowość bardzo ściśle związana z przesiedleniem grekokatolików
z południowo-wschodniej Polski w ramach Akcji „Wisła” w 1947r. W 1981 roku parafia grekokatolicka weszła w posiadanie popadającego w ruinę poewangelickiego kościoła. 6.06.1982r., Generalny Wikariusz o. Jozafat Romanyk z Warszawy konsekrował świątynię
i odprawił pierwszą Liturgię. Wnętrze świątyni zachwyca swoim wyposażeniem
z najważniejszym miejscem, jakim jest Ikonostas, który powstawał w latach1983-1984, wykonany przez polskiego malarza, rysownika, scenografa, filozofa i teologa prawosławnego. Uważany za jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy ikon.
W Górowie Iławeckim mieliśmy możliwość zapoznać się także z historią gazownictwa na tym terenie, zwiedzając wyjątkowe Muzeum Gazownictwa, mieszczące się w zabytkowym budynku gazowni, powstałym w 1994 roku, dwa lata po zakończeniu pracy gazowni. Ostatni punkt zwiedzania Górowa Iławeckiego to Muzeum Miejskie prezentujące w ciekawy sposób „dzień wczorajszy i dzisiejszy” miasta i regionu.
Wracając do Elbląga, „wpadliśmy” z wizytą do zaprzyjaźnionego Henrykowa. Przyjęto nas wspaniałym słodkim poczęstunkiem oraz henrykowską pomidorówką. Wizyta nasza złożyła się z uroczystością pożegnania Sołtysa tej miejscowości Emila Rońdy, który zakończył swoją drugą już kadencję.
Serdecznie dziękujemy Wszystkim uczestnikom wycieczki za udział oraz zapraszamy już na następny wyjazd „Z przewodnikiem PTTK za miasto” – szczegóły wkrótce.
Stanisław Bukojemski
powrót do: spisu aktualności…