Aktualności
Zakończenie sezonu przewodnickiego PTTK
2017-11-13
Prawie 50 przewodników z czterech Oddziałów PTTK (Elbląg, Giżycko, Kętrzyn, Olsztyn) uczestniczyło w zakończeniu sezonu przewodnickiego województwa warmińsko-mazurskiego. Zakończenie odbyło się w dniach 14-15 października a jego gospodarzem było Koło Przewodników i Pilotów Turystycznych im. R. Gierzyńskiego Oddziału PTTK Ziemi Elbląskiej przy współudziale Samorządu Przewodnickiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Dla uczestników spotkania przygotowano „bogato” wyposażone torby z materiałami krajoznawczymi i promocyjnymi o Elblągu i okolicach. Pomocą w doposażeniu toreb pomogli nam; Biuro Atrakcji Turystycznych Ilfing, Urząd Miejski w Elblągu, Urząd Marszałkowski Województwa warmińsko-mazurskiego, oraz Hotel Elbląg. W spotkaniu uczestniczyło 48 osób z czterech Oddziałów PTTK (Elbląg, Giżycko, Kętrzyn, Olsztyn) oraz kolega z zaprzyjaźnionego Oddziału z Białegostoku (woj. podlaskie).
Tegorocznym tematem zakończenia sezonu były Żuławy Wiślane a dokładnie „Żuławski szlak”, gdzie zwiedzaliśmy część Wielkich Żuław Malborskich, należących do 1998 roku do województwa elbląskiego. Pierwszy dzień integracyjnego wyjazdu to wizyta w Muzeum Żuławskim w Nowym Dworze Gdańskim, gdzie mogliśmy zapoznać się z historią Żuław, osadnictwa holenderskiego. Następną atrakcją był przejazd kolejką wąskotorową, wyczarterowaną dla nas przez Żuławską Kolej Dojazdową. W „szalonym” pędzie żuławskiego „pendolino”, dojechaliśmy do Tujska, gdzie po zmianie kierunku, stacja końcową był Cyganek. Bardzo cierpliwy ksiądz parafii greckokatolickiej p.w. św. Mikołaja w Cyganku, ksiądz Paweł Potoczny (lekkie opóźnienie), bardzo sprawnie opowiedział historię kościoła jak i samej parafii. Tuż „za progiem” kościoła, oczekiwał na nas Marek Opitz, właściciel Małego Holendra, pięknego domu podcieniowego, przeniesionego z Jelonek i zrekonstruowanego w Cyganku. Po zapoznaniu się z historią domu, nastąpiła oczekiwana ceremonia picia Mahandla, mennonickiego trunku o niebywałej historii.
Pokrzepieni, „rozgrzani”, ruszyliśmy w kierunku Parku Krajobrazowego, Mierzeja Wiślana, prowadzeni przez naszą koleżankę z Koła a zarazem pracownika parku, Kol. Jolantę Bulak. Spacer przez las z Mikoszewa na plażę nad Zatokę Gdańską, był pokrzepieniem dla ducha i zdrowia uczestników spotkania … piasek, woda, ”jodu dostatek”.
Wieczór, to spotkanie integracyjne, w którym wzięli udział wszyscy uczestnicy zakończenia sezonu, na spotkanie dotarli także nasi „pechowi” przewodnicy z Giżycka (wypadek samochodowy, szczęśliwie bez poważniejszych kłopotów). Uroczystym punktem programu było wręczenie medali i podziękowań dla aktywnych członków Koła Przewodników Terenowych przy Oddziale PTTK w Kętrzynie. Wyróżnienia otrzymali: Kol. Ryszard Krupa, Kol. Jadwiga Korowaj, Kol. Aleksander Puszko oraz Kol. Marek Dragun. Dekoracji dokonali: Kol. Marian Jurak Wiceprezes Zarządu Głównego PTTK, Kol. Władsyława Filipczuk Prezes Koła Przewodników w Kętrzynie oraz Kol. Kamil Zimnicki członek Głównej Komisji Rewizyjnej PTTK. Dalszy ciąg wieczoru spędziliśmy na wspólnej zabawie i rozmowach do „późnych” godzin nocnych.
Drugi dzień wycieczki, to wyjazd do niezwykle ciekawych i urokliwych miejsc na Wielkich Żuławach Malborskich. Dzięki Pani Ani Czoch, historia kościoła p.w. św. Elżbiety z Lubiszewa już nie miała dla nas tajemnic. Jest autorką opracowywanej monografii kościoła z Lubieszewa. Największą atrakcją tego dnia były odwiedziny w dwóch przepięknych domach podcieniowych z pocz. XIX wieku, wybudowanych przez mennonickiego cieślę Petera Loewena. Pierwszy dom, to własność Artura Wasielewskiego, znawcy i fascynata historii Żuław i menonitów (przygotowywana jest wystawa kolekcji mebli i sprzętu żuławskiego). Pan Artur, jest także autorem książki „Kulinaria żuławskie”. Kolejne egzemplarze książki, znikały z przepastnej skrzyni żuławskiej w torbach naszych przewodników.
Kolejny fascynujący dom Loewena, to dom podcieniowy z 1802 roku, gdzie przywitała nas Pani Jadwiga Grądkowska-Sawicka. Tu też mieliśmy przerwę na poczęstunek w poddaszu podcienia. Przewodnicy mogli dowiedzieć się nie tylko o atrakcjach historycznego domu, ale także o problemach utrzymania takiego zabytku.
Nowy Staw, kolejny punkt programu wycieczki. Miejscowość z charakterystycznym „ołówkiem” na środku rynku, obecnie Galeria Żuławska, po której oprowadzał nas Pan Zdzisław Kleinowski. Jak przystało na prawdziwych przewodników, Galeria została dokładnie „spenetrowana”, od piwnic po najwyższą emporę jaka tylko istniała. Spacer rynkiem nowostawskim do największego kościoła gotyckiego na Żuławach, kończył wizytę w Nowym Stawie … gdzie zawzięcie dyskutowano na temat otworów w cegłach.
Końcowym punktem programu była wizyta na największej metropolii mennonickiej na Żuławach w Stogach Malborskich. Widok tego cmentarza doskonale uwidacznia charakterystykę i symbolikę pochówków na takich cmentarzach.
Powrót do Elbląga, obiad w restauracji Galeona (gdzie nasi goście byli zakwaterowani na czas spotkania), to już końcowy element zakończenia sezonu przewodnickiego 2017.Do zobaczenia na wiosnę i na turystycznych szlakach!
Fotorelacja: Leszek Marcinkowski, Stanisław Bukojemski, Kamil Zimnicki.
Prezes Oddziału PTTK Ziemi Elbląskiej
Prezes Koła Przewodników i Pilotów Turystycznych im. R. Gierzyńskiego
Leszek Marcinkowski
powrót do: spisu aktualności…