Aktualności
SKKT „Sokół” na tropie schronów Trójkąta Lidzbarskiego
2012-06-20
Członkowie Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego „Sokół” działającego przy SOSW w Braniewie wybrali się na wyprawę do Fromborka i okolic w celu poszukiwań schronów z czasów II wojny światowej tzw. Trójkąta Lidzbarskiego.
Fortyfikacje odcinka fromborskiego wybudowane zostały w latach 1936 - 37 jako przedłużenie odcinka centralnego Trójkąta Lidzbarskiego w kierunku Zalewu Wiślanego.
Umocniony rejon lidzbarski stanowił pas obrony rozciągający się łukiem od wybrzeża Zalewu Wiślanego pod Fromborkiem poprzez Ornetę, Lidzbark Warmiński, Bartoszyce, Sępopol, Frydląd do rzeki Pregoły. W pasie tym było blisko 1000 betonowych schronów bojowych. W rejonie poszukiwań przez członków koła umocnienia rozbudowywano na wschód przez Garbinę , Wielewo i zaporę Pierzchały tworząc w ten sposób przedmoście osłaniające od południa Braniewo. Większą część schronów została po wojnie wysadzona. Pozostały mniej lub lepiej widoczne ruiny zabudowy. Uczestnicy wyprawy znaleźli jednak 2 schrony na pierwszej linii fortyfikacji zachowane niemalże w całości. Pierwszy pozbawiony jest jedynie płyt pancernych kazamaty ckm. i drzwi wejściowych. Jest to obiekt o bardzo prostej konstrukcji, składa się z pomieszczenia załogi o wymiarach 3,10 x 3,20m oraz pomieszczenia bojowego chronionego przez kazamatę pancerną 5P7. Wejście do schronu znajduje się w ścianie tylnej, tak więc jest to obiekt do ognia czołowego. Konstrukcja drugiego obiektu zbliżona jest do schronu pierwszego, jednak wejście umieszczone jest w ścianie bocznej, tak aby nie mogło być zniszczone ogniem z pobliskiej szosy Frombork - Braniewo. Ten schron pozbawiony jest jednak elementów pancernych (kazamaty 5P7). To obiekt do ognia czołowego j.w.
Rozpoczęte poszukiwania nie zakończono. Ciąg dalszy nastąpi po wakacjach.
Czesław Kozłowski
powrót do: spisu aktualności…