Aktualności
Odbyła się kolejna „Środa z Przyrodą i Krajoznawstwem”
2016-04-25
W środowe popołudnie 20.04.2016 r w pomieszczeniu RPK PTTK w Elblągu odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Środa z przyrodą i krajoznawstwem”. Na prelekcję o „Zabytkach Światowego Dziedzictwa UNESCO w Polsce” przybyła druga ze zgłoszonych grup dzieci.
Spotkanie tak jak i poprzednie prowadziła Jolanta Kałabun Instruktor Krajoznawstwa Polski, która najpierw wytłumaczyła dzieciom, w jakim celu opracowano Konwencję w sprawie Ochrony Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego, która została przyjęta przez Konwencję Genewską UNESCO w 1972roku. Młodzież dowiedziała się, że konwencja jest umową międzynarodową określającą obowiązki Państw- stron i instrumentem współpracy międzynarodowej. Do Konwencji Światowego Dziedzictwa UNESCO do roku 2012 przystąpiło 190 państw. Polska ratyfikowała Konwencję w 1976 roku, jako jedno z pierwszych krajów. W ramach Konwencji tworzona jest Lista Światowego Dziedzictwa, która jest listą otwartą ciągle aktualizowaną. Każdego roku dopisywane są nowe obiekty i miejsca, które wpisane na listę stanowią wspólne dobro ludzkości i charakteryzuje je najwyższa powszechna wartość. Polska znacząco wyróżnia się wśród czołowych reprezentantów na liście UNESCO. Posiadamy aż 14 dóbr wpisanych na listę, co daje Polsce zaszczytne 9 miejsce w Europie i 15 na świecie.
Po tym wprowadzeniu Jolanta Kałabun przedstawiła dzieciom Odznakę Krajoznawczą „Szlakiem Zabytków Światowego Dziedzictwa UNECSO w Polsce” opowiedziała jakie są zasady jej zdobywania i pokazała jak wygląda. Odznaka bardzo spodobała się zebranej młodzieży, która tak była zaciekawiona, że wyprzedzała pytaniami to co chciała powiedzieć prowadząca. Kolejnym punktem spotkania do którego przystąpiła prelegentka był pokaz multimedialny na temat polskich zabytków wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa. Przed oczami dzieciaków przesuwały się zdjęcia wszystkich naszych obiektów, które były omawiane przez prowadzącą spotkanie. Dzieciom najbardziej utkwiły w pamięci: żubry z Puszczy Białowieskiej, zamek w Malborku, stare miasto w Toruniu, Kraków, kopalnie soli, oraz drewniane cerkiewki.
Ostatnim punktem spotkania była część warsztatowa, na której dzieci miały za zadanie pokolorować przygotowane rysunki jednego z wcześniej oglądanych obiektów. Po wykonaniu tego zadania spotkanie zostało zakończone.
Sławomir Kałabun
powrót do: spisu aktualności…